Zakładki

sobota, 3 grudnia 2011

Odkrycia i osiągnięcia

DVD jako standard został ogłoszony w listopadzie 1995 i uzyskał poparcie głównych graczy na rynku. Pierwszy odtwarzacz pojawił się w Japonii w listopadzie 1996 roku, potem w marcu 1997 roku w Stanach Zjednoczonych. Aby wyprodukować odtwarzacz DVD trzeba wykorzystać wiele patentów, których właścicielami są różne firmy. Philips, który był jednym z pierwszych producentów odtwarzaczy CD został wybrany, aby produkować pierwsze odtwarzacze DVD. Wynalezienia DVD nie można przypisać jednej osobie, czy jednej firmie.
DVD-Video to format DVD przeznaczony do przechowywania pełnometrażowych filmów, które mogą być odtwarzane na ekranie telewizora;
DVD-ROM służy do przechowywania danych i odczytywania ich za pomocą odtwarzacza podłączonego do komputera;
DVD-RAM wersja DVD-ROM z możliwością zapisu;
DVD-Audio to format, który zastąpi płyty CD z muzyką.




Technologia zapisu


W zamyśle twórców format DVD powstał do cyfrowego zapisu materiałów wideo, jednak rosnące zapotrzebowanie przemysłu komputerowego na nośniki o większej pojemności sprawiło, że DVD stał się formatem uniwersalnym. Dzięki wiązce światła lasera o krótszej długości fali możliwe stało się umieszczenie na płytach tej samej wielkości co CD większej ilości gęściej upakowanych ścieżek.
Na płytach DVD zastosowano także dwie warstwy nałożone jedna na drugą, w których można dokonywać zapisu. Warstwa dolna jest warstwą półprzezroczystą. Wiązka lasera w zależności od długości fali i kąta nachylenia może czytać informacje zapisane na warstwie położonej niżej lub też z warstwy wyższej. Kolejną zmianą w stosunku do CD jest możliwość zastosowania krążków DVD o obustronnym zapisie.